מושגי מקרקעין

תעודת גמר

חפש לפי מילה

חזרה

תעודת גמר

תעודת גמר, הנקראת גם טופס 5, היא אישור רשמי מגורמי המדינה לכך שעבודות הבנייה במבנה מגורים חדש הושלמו כהלכה וכעת ניתן למסור את המפתחות לבעלי הנכסים. זהו למעשה השלב האחרון והסופי בהחלט בכל תהליך בנייה מפרך שהיה כרוך גם בשלבי תכנון מוקדמים וארוכים לא פחות מהעבודות בשטח. את תעודת הגמר מנפיקה הוועדה המקומית הממונה על האיזור בו נמצא המבנה החדש. 

טופס 5 ניתן כמובן לקבל רק לאחר שהוגשה בקשה והונפק למבנה המדובר טופס 4 מבעוד מועד (המיועד בעיקר לאישור תקינותו הבטיחותית של המבנה ושלדו). לעומת טופס 4, ניתן להנפיק תעודת גמר רק כאשר כלל העבודות במבנה הסתיימו לחלוטין כולל התקנת חלונות, טיח, חיפוי, כלי סנטיריים ועוד. כלומר, תעודת גמר ניתנת אך ורק בשלב בו ניתן לאכלס את הבית והינו ראוי למגורים. כמו כן, רק לאחר קבלת תעודת גמר ניתן להסדיר את החיבורים לתשתיות חשמל, מים וגז באופן רשמי וקבוע. 

כאשר ישנם פערים בין התכניות על הנייר לבין הביצוע בפועל, ייתכנו עיכובים בקבלת תעודת הגמר עד לתיקון כלל הפערים בין הקיים בשטח לבין התוכניות עליהן התקבלו אישורים בטרם החלה העבודה. אם קיים שוני בין התוכניות שהוגשו לבין המבנה הפיזי, לא משנה על מי מוטלת האחריות בעניין, הדברים חייבים לבוא על תיקונים לפני שתתאפשר הנפקת טופס 5. בדומה להליכים בירוקרטיים אחרים מול הרשויות, גם הנפקת תעודת גמר וקבלתה תארוך זמן שעשוי לנוע בין שבועות לחודשים בהתאם לליקויים שיתגלו. לכן על מנת לחסוך בזמן יקר, חשוב להקפיד על אישור כל התכניות (והשינויים שנעשו בהם בתהליך) אל מול הגורמים הרלוונטיים בטרם הגשת הבקשת לקבלת תעודת גמר

תעודת גמר

עוד מושגים בנושא:

03-381-9876
wemake whatsapp היי, צריך עזרה?
משרד עורכי דין אמיר שטיינהרץ wemake whatsapp
wemake chat שלום

wemake chat ?איך אפשר לעזור
תחילת שיחה
Powered by wemake