ASTLaw

ההקלות החדשות לבניית ממ"ד בצל המלחמה

מלחמת חרבות ברזל הפוקדת את מדינתנו בחודש האחרון, המלווה במטחי ענק של רקטות מדי יום ובתדירות גבוהה ובלתי פוסקת, וכן אסונות טבע אפשריים כגון רעידות אדמה שקרו אצל המדינות השכנות לנו, הגבירו באופן משמעותי וניכר את הדרישה בקרב בעלי דירות ובתים צמודי קרקע לבניה של מקלטים וממ"דים לצורכי הגנה ומחסה.

כפי שנוכחנו לדעת, מטחי הטילים מותירים הרס רב בערי ישראל, ומסכנים באופן ממשי את חייהם של תושבי המדינה. מצב המיגון בארץ רחוק מלהיות מספיק, ואף בפועל, נראה כי רוב הדירות בארץ נטולות ממ"ד, הבתים ישנים מאוד, לא מתוחזקים, ומלבד עייפות החומר, התקינה לבניה שהייתה מקובלת אז רחוקה מאוד מהתקינה לבניה המקובלת בימים אלו.

המצב הקיים חושף חלק ניכר מתושבי ישראל לסכנות האורבות הן ביטחונית בשל מטחי הרקטות על רקע המלחמה והן בשל היותנו חלק בלתי נפרד מהשבר הסורי אפריקני על כל הכרוך בכך.

עקב כך, ממש לאחרונה המועצה הארצית לתכנון ובניה התכנסה על מנת להעלות פתרונות על סדר היום, ולקדמן באופן מהיר ויעיל.

לדוגמא, סוכם כי יינתן פטור מקבלת היתר בניה לבניית ממ"דים במבני מגורים הבנויים עד 2 קומות ובצמודי קרקע, זאת כמובן בכפוף לבדיקת עורך התוכנית ולעובדה כי קווי הבניין במגרש מאפשרים את הבניה.

כמו כן, אף אושרה הרחבת התוכנית אשר אפשרה דרך מהירה ומזורזת להקמת ממ"דים בטווח של 9 ק"מ בלבד מהגבול הצפוני של הארץ, לרחבי הארץ כולה.

התוכנית שהורחבה כאמור, אפשרה למעשה לבנות ממ"ד בסטייה מהוראות התוכנית החלה על המגרש, ובפועל יהא ניתן להוציא מכוחה היתר בניה לבניית הממ"ד גם במצבים בהם ההיתר איננו תואם את התוכנית החלה כאמור.

לא די בזאת אלא שתקנות חדשות שאושרו יאפשרו לגשת להליכי חיזוק בניינים קיימים גם ללא תוספת זכויות בניה, בניגוד למצב שהיה קיים עד כה, בו נדרשה תוספת שטח. המהלך הזה יזרז משמעותית את הפרויקטים ויאפשר בנייה רחבה.

נושא נוסף שעל הפרק הינו הוצאת הוראת שעה שתסמיך את הרשויות המקומיות להפיק תעודות גמר זמניות המוגבלות לתקופה של שנה, וזו על מנת לאכלס כמה שיותר דירות חדשות (בעלות ממ"ד) הממתינות לקבלת טופס 4 ולאישורי פיקוד העורף (שיזורזו במקביל גם הם).

בנוסף, רשות מקרקעי ישראל עדכנה כי היא מייתרת את האישור שלה לקבלת היתר בניה, וכי היא מוותרת על דרישת תשלום היתר בנית ממ"דים עד לשטח של 20 מ"ר בכל רחבי המדינה.

לסיכום

נראה כי העת האחרונה מגבירה ומעודדת אזרחים לצאת לפרויקטים של התחדשות עירונית, ולבניית ממ"דים כחלק בלתי נפרד ממגורים תקניים. לשמחתנו נראה גם כי הרשויות במדינה מעודדות את הנושא ומספקות הקלות משמעותיות לצורך קידום וזירוז הבניה והגנה על חיי תושבי המדינה.

משרדנו המתמחה מזה 17 שנה בתחום ההתחדשות העירונית ומלווה בהצלחה אלפי דיירים בפרויקטים להתחדשות עירונית. בפרויקטים אלה תפקידנו לוודא כי כל משפחה מקבלת דירה בטוחה וראויה למגורים הכוללת בין היתר ממ"ד ויסודות חדשים, כמו גם חניה, מרפסת והטבות נוספות.

אמיר שטיינהרץ ושות' - משרד עורכי דין מקרקעין ותמ"א 38
05 דצמ, 2023
'אמיר שטיינהרץ'

עו"ד שטיינהרץ, מייסד המשרד, הינו עורך דין ונוטריון בעל וותק של כ-15 שנה בדיני מקרקעין ונדל"ן.

השאירו תגובה

  03-381-9876
  wemake whatsapp היי, צריך עזרה?
  משרד עורכי דין אמיר שטיינהרץ wemake whatsapp
  wemake chat שלום

  wemake chat ?איך אפשר לעזור
  תחילת שיחה
  Powered by wemake