נראה שאין מישהו כיום שאינו יודע, מה זה פינוי בינוי (התחדשות עירונית)? הפרויקט קיים כמעט בכל עיר ואחת לכמה זמן יש עליו כתבות ברדיו ובטלוויזיה, עדכונים, חידושים ושינויים.

לצד זאת, אין אף אחד שיודע לומר מראש כמה זמן לוקח פרויקט פינוי בינוי, חוץ מלומר “שזה הרבה זמן”.
הסיבה לתשובה של “הרבה זמן” פשוטה, כל פרויקט עומד בפני עצמו ומתמודד עם אתגרים דומים וגם שונים שהטיפול והתמודדות עימם אורכת פרקי זמן משתנים.

במאמר הנוכחי נענה על השאלה, אך גם נפרק את הסיבות למשך הזמן וגם, מה ניתן לעשות כדי לזרז את הפרויקט?

אם כולם מרוויחים אז למה זה לוקח הרבה זמן?

אכן, לכאורה, בפרויקט פינוי בינוי יש הרבה מרוויחים:

 • בעלי הדירות – מקבלים דירה חדשה עם תשתיות חדשות
 • הרשות המקומית – מענים לצרכי הביטחון והבטיחות של הדיירים (אחריות עירונית), שיפור איכות השכונה, גדילה של אוכלוסייה והגדלת היצע הדירות בעיר.
 • המדינה – מענה יעיל יותר מבחינת הגנה במקרה של ירי רקטות לערים ומוגנות גבוהה יותר לאוכלוסייה במקרה של רעידת אדמה.

לצד שלושת המרוויחים יש גם (אם כי לא תמיד), מפסידים:

 • דיירי השכונה – בחלק מהפרויקטים, ישנה התנגדות לפרויקט מצד תושבי השכונה, משום שהפרויקט מייצר יותר צפיפות, מקטין את אפשרויות החנייה, יותר צפיפות במרחבים הציבוריים, טענות על ירידת ערך בתים בסביבה ועוד.

אם יש יותר מרוויחים כולל רשות עירונית והמדינה, למה זה לוקח הרבה זמן?

ניתן להצביע על שלוש סיבות מרכזיות המהוות את “גוזלי זמן” העיקריים של הפרויקט:

 • בירוקרטיה – פרויקט פינוי בינוי מחייב מעורבות, תכנונים, אישורים ותיאומים בין עשרות גורמים שיחדיו יוצרים מערכת בירוקרטית ענפה. חשוב לציין שבחלקה הגדול, לבירוקרטיה יש חשיבות שכן מדובר בפרויקט בעלות גבוהה מאד עם השלכות והשפעות לשנים רבות. ואם זאת, בהחלט ניתן לצמצם את היקפה.
 • בעלי הדירות – לצערנו, למרות הרווח הברור של פינוי בינוי עבור בעלי הדירות, מתגלעים ביניהם, במקרים רבים, חיכוכים והתנגדויות לכל מיני החלטות, בדרך כל הן סביב מה ש”מקבלים” מהיזם. מריבות אלו מאיטות את תהליכי קבלת ההחלטות, את החתימה על חוזים, מייצרים סרבנות של דיירים ועוד.
 • התנגדויות סביבה – כפי שצוין, תושבי השכונה שבה מתוכנן פינוי בינוי נוטים לעיתים לגלות התנגדויות ודורשים שינויים והכנות שהעיירה תבצע כהיערכות לקראת שינוי מאפייני השכונה.

מה ניתן לעשות כדי לצמצם את משך זמן הפינוי בינוי?

 • בחירת נציגות בעלי דירות פעילים, מעורבים, ודוחפים קדימה מול היזם ומול העירייה
 • שילוב בוועד (ככל האפשר) של נציגים בעלי ידע וזיקה לסוגיות המעורבות בפינוי בינוי (בנקאות, בנייה, אדריכלות, שמאות ועוד)
 • עדכון שוטף של בעלי הדירות בתהליך, כולל מפגשים תקופתיים. עדכונים, שיח ושאלות מאפשרים לכולם להרגיש מעורבים ובמיוחד להקטין תחושות שדברים נעשים מאחורי הגב. בכך יש צמצום משמעותי של התנגדויות פנימיות.
 • הפעלת לחץ על הרשות המקומית באמצעות דיווחים על תקלות וסיכונים של מגורים בבניין ישן

אז כמה זמן לוקח פינוי בינוי?

פרויקטים נעים בין 5 שנים ועד 15 שנים ויותר.

לסיכום

משרד עו”ד מקרקעין שטיינהרץ ושות’ מתמחים בכל הקשור להתחדשות עירונית ופרויקטי פינוי בינוי. אנו יודעים לעבוד מול הרשויות והגורמים השונים על מנת להוציא לפועל פרויקטים מוצלחים ודיירים מרוצים. זקוקים לייעוץ מקצועי בחינם מעורך דין פינוי בינוי? השאירו פרטים או התקשרו כבר עכשיו!