לכידות בעלי הדירות בפרויקטים של פינוי בינוי היא לעיתים משמעותית אף יותר מבחירה ביזם המתאים או בחברת עורכי דין מלווה.

פעמים רבות, גם בשלבי תחילת הפרויקט מתגלעים ויכוחים וחיכוכים בין בעלי דירות סביב נושאים שונים, חיכוכים המעכבים ופוגעים בתהליך וכן במיקסום הזכויות והתנאים עבורם.
האופן הנכון ביותר להימנע מחיכוכים אלו, לצד השפעות שליליות של בעלי דירה על הפרויקט של עצמם הוא בחירה נכונה ופעולות נכונות של נציגות בעלי הדירות (וועד).

כלל ייסוד לבחירת נציגות בפרויקטים של פינוי בינוי!

בעלי דירות המאוגדים יחד ישיגו הרבה יותר מהיזם מאשר מבעלי דירות שכל אחד מהם מתנהל עצמאית מול היזם.

יתרונות של וועד נציגות בעלי דירות בפרויקט פינוי בינוי

 1. מאחורי הוועד עומדים כל בעלי הדירות כגוף אחד
 2. הוועד מרכז ומנהל את כל התקשורת מול הגורמים המעורבים ומעדכן את בעלי הדירות, בכך ישנה אחידות של זרימת מידע.
 3. היזם אינו יכול לבצע פעולות של הפרד ומשול בין דיירים

ממה מורכבת נציגות טובה לפינוי בינוי?

 1. תהליך בחירה בשקיפות מלאה שבו מעורבים כל בעלי הדירות. על כל בעל דירה המבקש להיות בנציגות להציג את עצמו, את הפניות שלו לתפקיד וכן מיומנות וידע שיש לו וייתכן רלוונטיים ויוכלו לתרום.
 2. שילוב ככל האפשר של נציגות בעלת ידע או נגיעות בתחומים הקשורים לפינוי בינוי. היכרות ויעד עם תחומים של: בנקאות, חוקי בנייה, בנייה, שמאות, חוזים, רשות מקומית ועוד.
 3. פניות למפגשים, שיח ודיווח הקשורים לפרויקט.

מהו תהליך הבחירה של נציגות טובה לפינוי בינוי?

 1. הוועד הקיים של הבניין המטפל בעניינים השוטפים או אחד מבעלי הדירה, מעלים בפני בעלי הדירות בקשה לבחון התאמה של ביצוע פרויקט התחדשות עירונית.
 2. נציגים מבין בעלי הדירות מתנדבים לבצע בדיקה ראשונית האם הבניין עומד בתנאי הבסיס לתמ”א 38.
 3. לאחר שנראה כי הבניין עומד בתנאי הזכאות, מתחילים תהליך בחירת נציגות שתכלול בין 2-8 בעלי דירות (בהתאם למספר הדירות בבניין). תהליך הבחירה צריך להיות בנוכחות כל בעלי הדירות והנבחרים צריכים לזכות ברוב משמעותי של קולות מצביעים.
 4. בעלי הדירות יחדיו קובעים נהלי עבודה והתנהלות של הנציגות הנבחרת
 5. הנציגות מתחילה בעבודתה, איתור חברה מלווה ואיתור יזם.

תחומי האחריות של נציגות פינוי בינוי

 1. הנציגות מובילה את תהליך איתור ומיון בחירה בחברת עורך דין מלווה ובחירת היזם והקבלן. הבחירה הסופית צריכה להיות על ידי בעלי הדירות.
 2. ייצוג בעלי הדירות מול כלל הגורמים המנהלים את הפרויקט, בדגש על היזם, הקבלן ועם חברת עורך הדין המלווה. כמו גם, ייצוג מול מפקח הבנייה, שמאי וגורמים בעירייה, ככל שנדרש.
 3. מסירת עדכון ודיווח שוטף לשאר בעלי הדירות אחר תהליך ההתקדמות. להציג בפני בעלי הדירות דילמות וסוגיות שיש לקבל לגביהן החלטה כוללת.
 4. סיוע בהתמודדות עם בעלי דירות מתנגדים

האם ניתן להחליף נציגות בעלי דירות במהלך פרויקט פינוי בינוי?

בעלי הדירות המשמשים כנציגי הבניין עושים זאת בהתנדבות ועל חשבון זמנם הפרטי כך שהם יכולים בהחלט להתחלף עם דיירים אחרים בהתאם לצרכים שמתעוררים. חשוב כי החלפת נציג או נציגים תכלול גם עדכון מידע וסוג של חפיפה כדי לשמור על רציפות ידע של חברי הנציגות.

סיכום

נציגות בעלי דירות טובה ואיכותית היא גורם מכפיל כוח משמעותי המשפיע על הצלחת הפרויקט. לכן, מומלץ כי בעלי הדירות ישכילו לבצע בחירה נכונה של הנציגות וישמרו על מערכת תקשורת ועדכונים רציפה לאורך הפרויקט.

משרד שטיינהרץ ושות’ – עורך דין מקרקעין מתמחה בפרויקטי פינוי בינוי, התחדשות עירונית ועוד. לייעוץ ללא עלות עם עורך דין פינוי בינוי השאירו פרטים או התקשרו עכשיו!